Skip to content

115 Coolidge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Oct 15, 2007

Property Information

Block1053
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,188
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
43%
Improvement Value:$152,600
57%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,958+5.4%
2024$6,604+3.6%
2023$6,372+1.3%
2022$6,289+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 13812, Page 1650

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 12227, Page 1890

Property Built

Built

Year Built: 1980