Skip to content

116 Roosevelt Dr.Brick, NJ 08724

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block1053
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,349
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
48%
Improvement Value:$125,900
52%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,261+5.4%
2024$5,942+3.6%
2023$5,734+1.3%
2022$5,659+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,349DeedBook 20245, Page 773Recorded1/2/2026

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,349DeedBook 19069, Page 502Recorded6/16/2022

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 12834, Page 1349

Property Built

Built

Year Built: 1954