Skip to content

118 Coolidge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1959

Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block1054
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,108
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
51%
Improvement Value:$111,500
49%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+5.4%
2024$5,605+3.6%
2023$5,409+1.3%
2022$5,338+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 16673, Page 1361Recorded3/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1959