Skip to content

17 Truman Dr.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block1046
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,116
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
56%
Improvement Value:$89,900
44%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,332+5.4%
2024$5,061+3.6%
2023$4,883+1.3%
2022$4,819+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 13197, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1956