Skip to content

1111 Industrial Pkwy.Brick, NJ 08724

Industrial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 8, 2013

Property Information

Block1068
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
ZoningM1
Sq Footage---
Acreage1.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
22%
Improvement Value:$1,053,000
78%
Total Assessment$1,352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,287+5.4%
2024$33,489+3.6%
2023$32,313+1.3%
2022$31,894+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 15586, Page 1846Recorded7/17/2013

Property Sale

Sale
$757,500
DeedBook 14391, Page 341

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5755, Page 986

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5327, Page 569