Skip to content

33 Hulse Landing RdBrick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
May 23, 2019

Property Information

Block107
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,922
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,800
61%
Improvement Value:$271,300
39%
Total Assessment$692,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,877+5.2%
2024$16,991+3.5%
2023$16,417+1.1%
2022$16,235+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft2,922DeedBook 17519, Page 192Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5174, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1975