Skip to content

412 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Aug 9, 2010

Property Information

Block107
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class15
DescriptionA-1SF 0808
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage808
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,200
66%
Improvement Value:$59,400
34%
Total Assessment$175,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,536+5.2%
2024$4,311+3.5%
2023$4,165+1.3%
2022$4,113+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 14664, Page 169

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 12859, Page 179

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 4966, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1950