Skip to content

327 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 9, 2024

Property Information

Block109
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionA-2SF 1252
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,252
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,300
80%
Improvement Value:$37,200
20%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,791+5.2%
2024$4,554+3.5%
2023$4,400+1.3%
2022$4,344+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,252DeedBook 19742, Page 874Recorded7/23/2024

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 10075, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1940