Skip to content

275 Novello Dr.Brick, NJ 08724

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block1108
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,200
60%
Improvement Value:$94,600
40%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,154+5.4%
2024$5,841+3.6%
2023$5,636+1.3%
2022$5,563+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942