Skip to content

340 Jarome St.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$215,640
Last Sale Date
Nov 23, 1998

Property Information

Block1109
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,507
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,500
40%
Improvement Value:$221,500
60%
Total Assessment$368,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,605+5.4%
2024$9,115+3.6%
2023$8,795+1.3%
2022$8,681+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,640
DeedBook 5640, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$408,000
DeedBook 5372, Page 599