Skip to content

352 Jarome St.Brick, NJ 08724

Built 1999

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Apr 11, 2005

Property Information

Block1109
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,254
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
40%
Improvement Value:$218,000
60%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,448+5.4%
2024$8,967+3.6%
2023$8,652+1.3%
2022$8,540+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 12578, Page 711

Property Sale

Sale
$207,270
DeedBook 5752, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$408,000
DeedBook 5372, Page 599