Skip to content

44 Bretonian Dr. W.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2022

Property Information

Block116
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
DescriptionA-1SF 0716
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage716
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
67%
Improvement Value:$60,600
33%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,742+5.2%
2024$4,507+3.5%
2023$4,355+1.3%
2022$4,300+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$243,900
Sq Ft716DeedBook 19179, Page 1280Recorded9/28/2022

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft716DeedBook 17238, Page 272Recorded9/13/2018

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 10352, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1950