Skip to content

48 Bretonian Dr. W.Brick, NJ 08723

Built 1931

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 28, 1999

Property Information

Block116
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
DescriptionA-1SF-P 0866
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage866
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
64%
Improvement Value:$73,400
36%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,267+5.2%
2024$5,006+3.5%
2023$4,837+1.3%
2022$4,775+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5762, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1931