Skip to content

457 Jack Martin Blvd.(Unit C205)Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$2,154,900
Last Sale Date
Sep 2, 2011

Property Information

Block1170
Lot21
QualifierC205
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHS
Sq Footage8,633
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$961,000
49%
Improvement Value:$984,100
51%
Total Assessment$1,945,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,767+5.4%
2024$48,180+3.6%
2023$46,488+1.3%
2022$45,885+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,154,900
DeedBook 14970, Page 1867

Property Sale

Sale
$1,625,000
DeedBook 10974, Page 1054

Property Sale

Sale
$1,080,000
DeedBook 4824, Page 350