Skip to content

1580 Burrsville Rd.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Oct 4, 2013

Property Information

Block1172
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,567
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,800
48%
Improvement Value:$132,300
52%
Total Assessment$255,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,658+5.4%
2024$6,319+3.6%
2023$6,097+1.3%
2022$6,018+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft1,567DeedBook 15669, Page 540Recorded10/23/2013

Property Sale

SaleMulti
$142,500
DeedBook 15437, Page 1727

Property Sale

SaleMulti
$310,900
DeedBook 12571, Page 1560

Property Sale

SaleMulti
$187,500
DeedBook 10891, Page 839

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 5123, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1985