Skip to content

49 Melody Ave.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block1178
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,850
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,400
33%
Improvement Value:$270,100
67%
Total Assessment$402,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,505+5.4%
2024$9,970+3.6%
2023$9,620+1.3%
2022$9,495+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,850DeedBook 19773, Page 861Recorded8/26/2024

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4943, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1986