Skip to content

58 Chestnut Ave.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block1186
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1248
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
47%
Improvement Value:$145,100
53%
Total Assessment$275,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,180+5.4%
2024$6,814+3.6%
2023$6,575+1.3%
2022$6,490+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 16559, Page 15Recorded11/2/2016

Property Sale

SaleMulti
$117,082
DeedBook 14849, Page 1248

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4903, Page 833

Property Sale

SaleMulti
$131,000
DeedBook 4759, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1987