Skip to content

65 Garden Ave.Brick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 1994

Property Information

Block1186
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,734
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
48%
Improvement Value:$141,600
52%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,154+5.4%
2024$6,789+3.6%
2023$6,551+1.3%
2022$6,466+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979