Skip to content

27 Park PlaceBrick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block1186
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,614
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
47%
Improvement Value:$147,500
53%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,308+5.4%
2024$6,936+3.6%
2023$6,692+1.3%
2022$6,605+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$296,000

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 16940, Page 936Recorded11/16/2017

Property Sale

SaleMulti
$328,000
DeedBook 13368, Page 1296

Property Built

Built

Year Built: 1983