Skip to content

73 Pleasant Ave.Brick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 7, 2007

Property Information

Block1190
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,382
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
51%
Improvement Value:$123,900
49%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,627+5.4%
2024$6,289+3.6%
2023$6,068+1.3%
2022$5,990+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 13751, Page 337

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 12324, Page 819

Property Sale

SaleMulti
$131,000
DeedBook 5717, Page 933

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5285, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1980