Skip to content

1575 Walnut AveBrick, NJ 08724

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 14, 2025

Property Information

Block1190
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-P 1474
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,474
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,500
47%
Improvement Value:$149,500
53%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,360+5.4%
2024$6,985+3.6%
2023$6,740+5.5%
2022$6,386+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 14926, Page 772

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 11311, Page 713

Property Sale

SaleMulti
$114,900
DeedBook 5725, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1964