Skip to content

Burnt Tavern Rd.(Block 1212 Lot 2)Brick, NJ 08724

Public Property

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Oct 2, 1995

Property Information

Block1212
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage---
Acreage28.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
1997$2,923+0.4%
1996$2,912-2.1%
1995$2,974+17.8%
1994$2,524+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5307, Page 858