Skip to content

652 Summit AveBrick, NJ 08724

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2007

Property Information

Block1213
Lot1179
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,354
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
60%
Improvement Value:$92,400
40%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,103+5.2%
2024$5,802+3.5%
2023$5,609+1.4%
2022$5,532+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900