Skip to content

660 Summit Ave.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$181,400
Last Sale Date
Dec 4, 2017

Property Information

Block1213
Lot1193
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage860
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,200
68%
Improvement Value:$64,900
32%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,259+5.2%
2024$4,999+3.5%
2023$4,832+1.4%
2022$4,766+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$181,400

From:

To:

Sq Ft860DeedBook 16975, Page 1175Recorded12/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 14931, Page 1702

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 10185, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1950