Skip to content

645 Summit Ave.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block1214
Lot1113
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
58%
Improvement Value:$96,200
42%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,033+5.2%
2024$5,735+3.5%
2023$5,544+16.7%
2022$4,752+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 18096, Page 1873Recorded10/9/2020

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft903DeedBook 16219, Page 850Recorded10/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1940