Skip to content

508 1st Ave.Brick, NJ 08724

Built 1982

Last Sale Date
Apr 17, 2012

Property Information

Block1224
Lot616
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1508
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,508
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
46%
Improvement Value:$154,700
54%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,471+5.2%
2024$7,103+3.5%
2023$6,865+1.4%
2022$6,771+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1982