Skip to content

426 Herbertsville Rd.Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 27, 2021

Property Information

Block1226
Lot548
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage2,646
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,900
45%
Improvement Value:$281,500
55%
Total Assessment$508,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,295+5.2%
2024$12,639+3.5%
2023$12,217+1.4%
2022$12,049+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 18456, Page 1543Recorded5/4/2021

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

DeedBook 17158, Page 758Recorded6/26/2018

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 12522, Page 1699

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5322, Page 535

Property Sale

SaleMulti
$71,500
DeedBook 4776, Page 159