Skip to content

131 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block548
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage2,386
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
40%
Improvement Value:$190,500
60%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,214+5.2%
2024$7,807+3.5%
2023$7,543+1.3%
2022$7,448+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 10599, Page 605