Skip to content

700 Maple AveBrick, NJ 08724

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2007

Property Information

Block1230
Lot838
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,148
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
55%
Improvement Value:$108,900
45%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,313+5.2%
2024$6,001+3.5%
2023$5,801+1.4%
2022$5,721+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923