Skip to content

493 5th Ave.Brick, NJ 08724

Built 2010

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 13, 2020

Property Information

Block1230
Lot921
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,902
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
39%
Improvement Value:$208,000
61%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,852+5.2%
2024$8,415+3.5%
2023$8,134+1.4%
2022$8,022+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,902DeedBook 17902, Page 1076Recorded5/27/2020

Property Sale

SaleMulti
$347,500
DeedBook 14778, Page 1233

Property Sale

SaleMulti
$121,500
DeedBook 14561, Page 1636

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 14187, Page 604