Skip to content

322 Hulse Ave.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 13, 2002

Property Information

Block1246
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,316
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
56%
Improvement Value:$96,700
44%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,745+5.2%
2024$5,462+3.5%
2023$5,279+1.4%
2022$5,207+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 11221, Page 711

Property Sale

SaleMulti
$101,000
DeedBook 5419, Page 183

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4936, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1955