Skip to content

342 Hulse Ave.Brick, NJ 08724

Built 1962

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Oct 7, 2013

Property Information

Block1246
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,255
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
56%
Improvement Value:$96,700
44%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,745+5.2%
2024$5,462+3.5%
2023$5,279+1.4%
2022$5,207+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,255DeedBook 15670, Page 1177Recorded10/24/2013

Property Sale

Sale
$201,500
DeedBook 14526, Page 1454

Property Sale

Sale
$141,100
DeedBook 14447, Page 992

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10507, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1962