Skip to content

416 Rose Ave.Brick, NJ 08724

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2025

Property Information

Block1247
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,136
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,500
56%
Improvement Value:$109,600
44%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,540+5.2%
2024$6,217+3.5%
2023$6,010+1.4%
2022$5,927+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,136DeedBook 19373, Page 945Recorded5/9/2023

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 12989, Page 1923

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 5516, Page 215

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4747, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1958