Skip to content

854 Koches AveBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 9, 1998

Property Information

Block1259
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,712
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
46%
Improvement Value:$150,600
54%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,356+5.2%
2024$6,993+3.5%
2023$6,760+1.4%
2022$6,667+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5633, Page 622

Property Sale

SaleMulti
$142,540
DeedBook 5244, Page 309

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook 5174, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1994