Skip to content

838 Maple Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2024

Property Information

Block1264
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage716
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
72%
Improvement Value:$52,800
28%
Total Assessment$187,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,893+5.2%
2024$4,651+3.5%
2023$4,496+1.4%
2022$4,434+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 5657, Page 70

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 5364, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1960