Skip to content

810 Pontiac AveBrick, NJ 08724

Built 1949

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 4, 2019

Property Information

Block1273
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage880
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
70%
Improvement Value:$58,700
30%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,063+5.2%
2024$4,813+3.5%
2023$4,652+1.4%
2022$4,588+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft880DeedBook 17696, Page 1358Recorded11/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$164,500
DeedBook 11006, Page 1619

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 5404, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1949