Skip to content

814 Pontiac AveBrick, NJ 08724

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2008

Property Information

Block1273
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class16
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,160
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
61%
Improvement Value:$86,300
39%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,787+5.2%
2024$5,502+3.5%
2023$5,318+1.4%
2022$5,245+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 10538, Page 1713

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 10038, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1930