Skip to content

813 Roselle Ave.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2014

Property Information

Block1273
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,104
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
60%
Improvement Value:$88,600
40%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,782+5.2%
2024$5,497+3.5%
2023$5,313+1.4%
2022$5,240+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956