Skip to content

479 Sylvan DrBrick, NJ 08723

Built 1956

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block129
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage828
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
60%
Improvement Value:$82,200
40%
Total Assessment$207,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,352+5.2%
2024$5,087+3.5%
2023$4,915+7.5%
2022$4,572+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
Sq Ft828DeedBook 17804, Page 1017Recorded2/28/2020

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft828DeedBook 17565, Page 796Recorded8/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1956