Skip to content

11 N. Raleigh Rd.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Apr 8, 2004

Property Information

Block106
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage840
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
71%
Improvement Value:$52,200
29%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,706+5.2%
2024$4,473+3.5%
2023$4,322+1.3%
2022$4,267+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$187,000
DeedBook 12016, Page 1095

Property Sale

SaleMulti
$85,400
DeedBook 5063, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1965