Skip to content

18 Eastham LnPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1950

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Sep 21, 2020

Property Information

Block1316
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,336
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,700
39%
Improvement Value:$263,000
61%
Total Assessment$430,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,263+5.2%
2024$10,707+3.5%
2023$10,350+1.4%
2022$10,208+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft3,336DeedBook 18138, Page 160Recorded11/4/2020

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft3,336DeedBook 16672, Page 1227Recorded3/2/2017

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 14951, Page 783

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12344, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1950