Skip to content

281 Sudbury Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1999

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Nov 7, 1996

Property Information

Block1316
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,304
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,700
43%
Improvement Value:$220,300
57%
Total Assessment$388,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,146+5.2%
2024$9,646+3.5%
2023$9,324+1.4%
2022$9,196+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5418, Page 898