Skip to content

3917 Herbertsville Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1960

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Jul 12, 2005

Property Information

Block1317
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,892
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
48%
Improvement Value:$163,000
52%
Total Assessment$313,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,195+5.2%
2024$7,791+3.5%
2023$7,531+1.4%
2022$7,428+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 12734, Page 861

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5752, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1960