Skip to content

3909 Herbertsville Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1965

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 30, 2017

Property Information

Block1317
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1524
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,524
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,500
50%
Improvement Value:$150,500
50%
Total Assessment$301,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,871+5.2%
2024$7,483+3.5%
2023$7,233+1.4%
2022$7,134+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 16659, Page 599Recorded2/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1965