Skip to content

3911 Herbertsville Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2008

Owner
---
Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block1317
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1.5S
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,848
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,500
47%
Improvement Value:$169,600
53%
Total Assessment$320,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,371+5.2%
2024$7,958+3.5%
2023$7,692+1.4%
2022$7,586+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft1,848DeedBook 20069, Page 1252Recorded7/14/2025

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,848DeedBook 19300, Page 1080Recorded2/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 2008