Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
3822 River Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2016
Property Information
Block1320
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1
Building Details
Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,982
Acreage0.32
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$247,300
39%
Improvement Value:$389,600
61%
Total Assessment$636,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $16,655 | +5.2% |
| 2024 | $15,833 | +3.5% |
| 2023 | $15,305 | +1.4% |
| 2022 | $15,095 | +1.9% |
Property History
No events match the selected filters.