Skip to content

3824 River Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Commercial

Last Sale Price
$486,000
Last Sale Date
Oct 7, 2020

Property Information

Block1320
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,600
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,700
37%
Improvement Value:$164,300
63%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,773+5.2%
2024$6,439+3.5%
2023$6,224+1.4%
2022$6,138+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$486,000
DeedBook 18149, Page 1654Recorded11/10/2020

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 14668, Page 233

Property Sale

SaleMulti
$274,300
DeedBook 11220, Page 1787