Skip to content

211 Chatham LanePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1955

Last Sale Price
$380,600
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block1320
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage922
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,500
62%
Improvement Value:$103,600
38%
Total Assessment$275,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,194+5.2%
2024$6,839+3.5%
2023$6,611+6.2%
2022$6,224+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$380,600

From:

To:

Sq Ft922DeedBook 17966, Page 139Recorded7/15/2020

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 15537, Page 1693

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14394, Page 1878

Property Built

Built

Year Built: 1955