Skip to content

491 Woodpark Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 8, 2015

Property Information

Block135
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
DescriptionA-1SF 0816
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage816
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,400
66%
Improvement Value:$55,000
34%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,169+5.2%
2024$3,962+3.5%
2023$3,828+1.3%
2022$3,780+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 16145, Page 943Recorded7/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1940