Skip to content

45 Red Wing Ave.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 22, 2019

Property Information

Block159
Lot188
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class15
DescriptionA-1SF4G 0768
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage768
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
69%
Improvement Value:$47,500
31%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,952+5.2%
2024$3,756+3.5%
2023$3,629+1.3%
2022$3,583+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 17413, Page 408Recorded3/19/2019

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 10462, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1940